11 Ноември

11 ноември, 00:01

На денешен ден, во 1974 година е роден американскиот актер и продуцент Леонардо Ди Каприо. 

Овој заводник ги толкуваше улогите во десетици филмови меѓу кои: „What's Eating Gilbert Grape”, „The Basketball Diaries”, „Romeo & Juliet”, „Catch Me If You Can”, „Gangs of NewYork”, „The Aviator“, „Blood Diamond”, „The Departed” и „Revolutionary Road”.

Во својата продуцентска кариера најголемиот успех го постигна со филмовите: „Shutter Island” и „Inception”.

Со своите осум номинации за Златен Глобус за најдобар актер и наградата „Златен глобус за најдобар актер” за неговата изведба во филмот „The Aviator”, заслужено се вбројува во групата на најдобрите актери.

Но, она по што секогаш ќе остане запаметен е неговата главна улога во безвременскиот филм „Титаник”.


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 590 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

21 јануари

21 јануари
Во 1899 година Opel го произведе својот прв автомобил, наречен „Opel Patent Motor Car, System Lutzmann”.     &nb
© 2021 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус