Здравје, Чаеви и масти

11 рецепти од мед за различни намени

08 септември, 08:51

Медот е природен лек кој со своите својства добро влијае врз здравјето на луѓето и помага за лекување на повеќе болести и повреди.

 

 

 

 


Асма: Гел од мед

Подготовка: Ситно исечкајте 1 главица кромид и 2 чешниња лук, потоа додадете 1 лажица мајчина душица и 4 лажици исландски мов. Така исечкани ставете ги во 400 мл вода да зоврие. Откако ќе зоврие, оставете да се излади и додадете 200 грама мед.

Употреба: Се конзумира по една лажичка неколку пати во текот на денот.

Кашлица: Мед

Конзумирајте по 1-2 лажици мед во текот на денот.

Затнат нос: Инхалација со мед

Во 1 литар вода ставете 100 грама мед. За инхалација се препорачуваат мед од жалфија, мајчина душица и ела.

Совет: Пет минути вдишувајте преку нос, а издишувајте преку уста; во наредните пет минути вдишувајте преку уста, издишувајте преку нос.

Реума: Облоги од мед

Ставете подебел слој од медот на местото каде чувствувате болка и покријте го со памучна крпа. Медот помага за смирување на воспаленијата.

Гихт: Облоги од мед и гавез

Подготовка: Во сад измешајте 2 лажици рендан гавез, 1 лажица мед, 2 лажички маслиново масло и топла вода. Треба да добиете каша.

Употреба: Се нанесува пред легнување на местата каде чувствувате болка. Оставете ја да отстои во текот на ноќта, за да може да делува, да ја ублажи болката.

Воспалено грло: Мед со ананас

Подготовка: Едно дебело парче ананас ставете го во малку вода да се вари. Потоа оставете го да се излади и додадете 1 лажица мед.

Употреба: Чувајте ја течноста во грлото околу две минути, по што може да ја проголтате. Оваа постапка се повторува неколку пати на ден, во период од една недела.

Акни: Емулзија од мед

Подготовка: 100 мл. загреано млеко се става во чиста тегла во која потоа се додава 100 гр. див мед и сок од еден цеден лимон. Добро затворете ја теглата и протресете за да се измеша.

Употреба: Емулзијата се нанесува на кожата во текот на ноќта, а наутро се плакне со млака вода.

Изгореници: Прва помош за изгореници

Добро изладете го местото со многу ладна вода, потоа нанесете подебел слој мед и преврзете со завој. Медот ја заштитува раната од бактерии.

Главоболка: мед од лаванда, чај од мајчина душица или маточина

Користете мед од лаванда, чај од мајчина душица или маточина и конзумирајте чај од соодветната билка.

Совет: Медот се става во изладен чај, како би се задржале лековитите својства на медот.

Слаб имунитет: Чај за зајакнување на имунитетот

Подготовка: Во 1 литар врела вода измешајте 1 лажица камилица и 1 лажица ајдучка трева и оставете да отстои 10 минути. Потоа процедете го чајот и оставете да се излади. Во ладниот чај се додава половина лажица мед. Во првите шест недели постепено зголемувајте ја количината на мед, така што ќе стигнете максимум до 3 лажици, а потоа полека намалувајте го количеството на мед, до минимум половина лажица.

Употреба: Се пие по една чаша пред јадење.

Дијареа: Раствор од сол и мед

Подготвока: Зовријте 1 литар вода, по што во неа додадете 1 лажица сол. Откако ќе се излади се додаваат 2 лажици мед.

Употреба: Се конзумира од растворот сè додека не престанат тегобите.


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 2525 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Видови јога 2 дел

2015-08-24 10:20:00
Видови јога 2 дел
За сите вас кои не се пронајдовте себеси во видовите јога за кои претходно зборувавме,  во продолжение се останатите видови на јога, па можеби ќе се пронајдете во некои од нив.  Бикрам јо
© 2015 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус