12 август

12 август, 00:01

Во 30 година п.н.е. починала Клеопатра, последената вледетелка на Птоломејската династија.

Желбата за власт и моќ ја довеле до ситуација да си го одземе сопствениот живот за да не падне во рацете на непријателите.

Клеопатра е една од најпознатите жени во светската историја, прочуена по својата интелигенција и харизматичност, но и способност за владеење со тогашниот моќен Египет.

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 544 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Септември

18 Септември

Во 1961 година е роден Џејмс Гандолфини, американски актер. Џејмс Гансолфини или познат како Тони Сопрано, по својата улога во телевизиската серија „Сопранови“.

© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус