13 Декември

13 декември, 00:01

 

 

 

 

 

 

 

Во 1967 година роден е познатиот актер Jamie Foxx. Неговото оригинално име е Eric Morlon Bishop.

Своите почетоци ги бележи во далечната 1990 година кога се појавува во ТВ програма, а подоцна, благодарение на талентот кој го поседува се појавува во повеќе познати филмови: Any Given Sunday (1999), Collateral (2004) и Ray(2004).

За улогата во „Ray” добива Оскар и Златен Глобус, играјќи го познатиот Ray Charles.


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 605 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

11 август

11 август

Во 1999 година настанало потполно затемнување на Сонцето какво во Британија не било видено од 1927, а во Европа од 1990 година.

© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус