14 април

14 април, 00:01

На денешен ден се навршуваат 18 години од смртта на Видое Подгорец, еден од најплодните македонски писатели, поет, романсиер, патописец и раскажувач.

Од неговото перо произлегоа прекрасните страници на „Белото Циганче”, „Развигорче”, „Ајдучка чешма”, „Силјан Штркот”...

Видое Подгорец е добитник на многу награди и признанија, а во 1966 година за романот „Белото Циганче” ја добил наградата „Младо поколение” – награда за најдобра детска книга во Југославија.

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 1088 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


© 2024 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус