14 Февруари

14 февруари, 00:01

Во 1904 година е роден основачот на ликовната уметност во Македонија, Вангел Коџоман. Својата творечка активност ја започнува во 30-те години од минатиот век. Вангел Коџоман се смета за еден од основачите на Средното уметничко училиште во Скопје.


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 406 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Волшебни снегулки

2020-01-09 13:04:00
Волшебни снегулки
Сте се запрашале ли некогаш како изгледаат снегулките, каква форма имаат, колку краци и како се распоредени?             &

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

17 Февруари

17 Февруари

Во 1981 година е родена американската старлета, бизнисменка и моден дизајнер Парис Хилтон.

© 2020 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус