14 Јануари

14 јануари, 00:05

Концертот на Елвис Присли „Поздрав од Хаваи” кој преку сателит беше пренесуван во живо во 1973 година, го гледале преку 1.5 милијарди луѓе, во преку 40 земји во светот. 

„Поздрав од Хаваи” беше првото шоу пренесувано преку сателит, а се памети и како шоу кое постигна најголема гледаност во историјата на телевизиските преноси во живо. 


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 705 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

29 јануари

29 јануари
Во 1845 година, во неделниот весник New York Evening Mirror, била објавена „Гавранот”, легендарната поема на Едгард Алан По.        
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус