17 Октомври

17 октомври, 00:01

 

 

 

 

 

 

Во 1771 - та година, на сцената на миланската опера беше изведена премиера на „Асканио во Алба”, ремек дело на Моцарт напишано кога имал само 15 години. 

Операта ја компонирал за прославата по повод венчавката на Големиот Војвода Фердинанд од Хабсбург, а ја завршил за само 4 недели. 

Ремек делото на Моцарт доживеало голем успех, а публиката веднаш го засакала младиот композитор.


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 405 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

29 Октомври

29 Октомври

Во 1944 - та година, во Горно Врановци, велешко, излезе првиот број на „Нова Македонија” на македонски јазик.

© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус