18 Септември

18 септември, 00:01

Во 1961 година е роден Џејмс Гандолфини, американски актер. Џејмс Гансолфини или познат како Тони Сопрано, по својата улога во телевизиската серија „Сопранови“.

Како тинејџер игра кошарка и глуми во училишните претстави. Во 1992 година застанува на Бродвејската сцена.

Од бројните филмски улоги засекогаш ќе остане запаметена улогата на контроверзниот Тони Сопрано.

Добитник е на три Еми награди, две награди Златен глобус за најдобар актер во драмска серија и две САГ награди.

Почина на 19 јуни, 2013 година.

 


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 570 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

29 Октомври

29 Октомври

Во 1944 - та година, во Горно Врановци, велешко, излезе првиот број на „Нова Македонија” на македонски јазик.

© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус