19 Мај

19 мај, 00:01

Во 1962 година во САД, светски познатата пејачка Мерлин Монро, во чест на 45 - от роденден на тогашниот претседател Џорџ Кенеди, го испеа препевот на песната „Happy Birthday Mr. President”. 

Самото пеење на песната, кое изобилуваше со голема доза на сексипил, наиде на огромни критики кај присутните на настанот, но токму овој настан ја направи Мерлин Монро да стане една од омилените музички изведувачи на Кенеди и истовремено да се запише во листата на славните музичари. 

Фустанот која таа вечер го носеше Монро, беше изработен од 2500 вештачки дијаманти и беше со боја на месо, кој само допринесе за поголема впечатливост при изведбата на песната. 
Истиот тој фустан во 1999 година беше продаден на аукција во Њујорк, за повеќе од 1.260. 000 американски долари.

Погледнете го моментот на изведба на „Happy Birthday Mr. President”


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 735 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус