2 Декември

02 декември, 00:01

 

 

 

 

 

 

На денешен ден, во 1804 година Наполеон Бонапарта бил крунисан за император на Франција.

Една година подоцна, во 1805, ги победил руските и австриските трупи кај Аустерлиц (место кај Брно, во Чешка).

Француската војска (околу 73.000 војници) ги поразила сојузничките сили на Русија (околу 70.000 војници) и на Австрија (околу 15.000 војници).

Австрискиот цар Франц II утредента склучил примирје со Наполеон.

Аустерлиц подоцна станал поим за брза победа.


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 480 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Виножита од есенски бои

2019-09-30 00:04:20
Виножита од есенски бои

Разноликоста на боите предизвикува воодушевување кај секој, таа е рај за очите и дава посебен мир во душите, а токму поради неа многумина есента уште ја нарекуваат и виножито од бои.

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

13 Декември

13 Декември

Во 1967 година роден е познатиот актер Jamie Foxx.

© 2019 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус