20 Март

20 март, 00:01

Во 1991 година во Македонија за прв пат е формирана Влада на Република Македонија. 

Насекаде низ државата се одржаа фер и демократски избори во кои учествуваа повеќе партии кои ги претставија своите кандидати за пратеници.

За прв претседател е избран д-р Никола Кљусев.


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 809 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

23 Јуни

23 Јуни

Во 1972 година во Марсеј, Франција, е роден светски познатиот фудбалер Зинедин Зидан.

© 2024 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус