21 јануари

21 јануари, 00:01

Во 1899 година Opel го произведе својот прв автомобил, наречен „Opel Patent Motor Car, System Lutzmann”.

Автомобилот имаше 1.5 литарски мотор со еден цилиндар, сместен во задниот дел и се движеше со 20 км/час.


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 636 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

5 Март

5 Март

Во 1974 година, во Мајами, Флорида, е родена актерката Ева Мендес која има кубанско потекло.

© 2021 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус