21 Ноември

21 ноември, 00:01
На денешен ден, е родена Елена Маерс, првата жена која победила на трката AMA Pro Racing Sprintво 2010 година. Воедно, таа е и првата девојка која победила во професионална мото трка на патеката Дејтона во САД, 17 Март 2012 година.

Маерс на само 13 години имаше потпишано договор со тимот на Кавасаки, а возачката дозвола ја доби 3 години пред да наполни соодветно години според законот. 


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 544 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

30 Ноември

30 Ноември
На денешен ден, во 1835 година е роден американскиот писател Семјуел Лангхорн Клемeнс, познат како Марк Твен.     
© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус