22 Мај

22 мај, 00:01

Во 1987 година во Белград, Србија, е роден познатиот светски тенисер број еден во светот, Новак Ѓоковиќ.

Со тенис Ѓоковиќ почна да се занимава уште на 4 годишна возраст, а на 13 години беше испратен во Минхен, Германија, на Pilic академијата, каде ја започна и неговата меѓународна кариера.

Со само 16 години Ѓоковиќ ги освои петте ITF турнири и стана 40-от млад најдобар тенисер во светот.

Во 2011 година освои 43 последователни натпревари и се запиша во листата на најдобрите тенисери, бидејќи е единствениот играч во светот кој успеал тоа да го постигне. 

Во неговата родна Србија одликуван е со „Орден на Свети Сава” - признание кое им се доделува на оние кои несебично ја даваат својата љубов и поддршка на српската црква и српскиот народ, она кое што Ѓоковиќ умее најдобро да го прави и го прави со голема љубов и внимание .

 


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 389 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

28 Мај

28 Мај
Во 1968 година во Мелбурн, Австралија, е родена мега популарната пејачка Кајли Миног, која пред да почне да се занимава со музика беше омилена ТВ актерка која се појавуваше во разни серии и филмови.
© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус