24 јануари

24 јануари, 00:02

 

 

 

 

 

 

Во 1956 година, Министерството за народна просвета на Македонија ја одобри првата Граматика на македонски јазик од професор Круме Кепески, наменета како учебник за средните училишта.


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 475 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

21 Септември

21 Септември

Во 1981 година е родена Никол Ричи, американски моден дизајнер и актерка.

© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус