24 Ноември

24 ноември, 00:01

На денешен ден, во 1954 година е роден српскиот режисер, актер и музичар Емир Немања Костурица. Како режисер на бројни филмски остварувања е добитник на наградата Златна Палма на Канскиот филмски фестивал. Својата прва улога ја има во филмот „The Widow of St. Pierre”  во 2000 година, по што се појавува и во филмовите „The Good Thief” и  „L'affaire Farewell”. 

Но, и во музичките води успеа да најде свое место. Емир Костурица настапуваше како бас гитарист во групата Забрането пушење, која подоцна беше преименувана во Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra. 


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 722 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

7 Декември

7 Декември
Во 1914 година во Европа, започнала Првата светска војна, позната во историјата уште и како Големата војна и Војната на нациите. Во бојните полиња кои ги имало насекаде низ Европа, биле мобилизирани н
© 2021 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус