3 Мај

03 мај, 00:01

Во 1945 година, тогашната народна влада на демократска федеративна Македонија, по предлог даден од комисијата за јазик и правопис при министерството за просвета, донесе решение за утврдување на македонската азбука. 

Македонската азбуката за прв пат е отпечатена во весникот „Нова Македонија” број 104, на 4 мај истата година. 


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 5167 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

6 Мај

6 Мај

Во 1961 година е роден Џорџ Клуни – познатиот американски актер и режисер. 

© 2021 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус