31 Јули

31 јули, 00:01

На денешен ден во 2012 година американскиот пливач Мајкл Фелпс го сруши рекордот стар 58 години во вкупно освоени олимписки медали. Со освоени вкупно 22 медали, од кои 18 златни, 2 сребрени и 2 бронзени, го надмина рекордот на словенската гимнастичарка Лариса Латинина.

Лариса рекордот го постави во 1964 година со освоени 14 медали од кои 6 златни, 5 сребрени и 3 бронзени.


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 545 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

12 август

12 август

Во 30 година п.н.е. починала Клеопатра, последената вледетелка на Птоломејската династија.

© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус