31 Октомври

31 октомври, 00:01

Во 1892 - та година објавени се „Авантурите на Шерлок Холмс”, дело на Сер Артур Конан Дојл.

Според Дојл, ликот на Шерлок Холмс е инспириран од Др. Џозеф Бел.

Дојл работел за Др. Бел и бил фасциниран од начинот на кој докторот донесувал заклучоци врз основа на најобични набљудувања.

Шерлок Холмс денес е поим за детектив кој на посебен начин ги решава тешките и нерешливи случаи.

Ликот на детективот е инспирација за режисерите и актерите кои повеќе пати ги претставиле авантурите на Холмс на големото платно.


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 418 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

30 Ноември

30 Ноември
На денешен ден, во 1835 година е роден американскиот писател Семјуел Лангхорн Клемeнс, познат како Марк Твен.     
© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус