4 Октомври

04 октомври, 00:01

Во 1883 - та година возот Ориент Експрес го започна своето прво патување.

Луксузниот воз патуваше на релација Парис - Истанбул и долги години беше омилено превозно средство на кралеви, благородници, шпиони и тајни агенти.

Интригите поврзани со овие патувања беа инспирација за неколку филмови и книги во кои дејството е поврзано токму со Ориент Експрес.


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 850 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

8 Декември

8 Декември

Во 1980 година, поранешниот член на Битлси, Џон Ленон бил застрелан од непознат напаѓач.

© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус