5 август

05 август, 00:01

Во 1962 година полицијата на Апартхејдот го затвори Нелсон Мандела, казнувајќи го на доживотен затвор.

Најголемиот борец за човекови права остана во затвор сè до 1990 година, кога конечно беше ослободен.

Во негова чест, на местото каде беше уапсен е подигната импресивна скулптура – сведоштво за неправдата која му беше нанесена на човекот кој никогаш не престана да се бори за подобар свет, правда и еднаквост.


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 1536 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

29 јануари

29 јануари
Во 1845 година, во неделниот весник New York Evening Mirror, била објавена „Гавранот”, легендарната поема на Едгард Алан По.        
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус