7 Декември

07 декември, 00:01

 

 

 

 

 

 

Во 1914 година во Европа, започнала Првата светска војна, позната во историјата уште и како Големата војна и Војната на нациите.

Во бојните полиња кои ги имало насекаде низ Европа, биле мобилизирани невиден број на војници.

Првата светска војна бил втор најкрвав настан во светската историја до 1914.

Во оваа војна за прв пат било искористено хемиско оружје, биле изведени првите масовни бомбардирања на цивили од небо, и се случиле некои од првите големи масакри на цивили.

Завршила во 1918 година.


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 748 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

29 јануари

29 јануари
Во 1845 година, во неделниот весник New York Evening Mirror, била објавена „Гавранот”, легендарната поема на Едгард Алан По.        
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус