7 Ноември

07 ноември, 00:01

На денешен ден, во 1900 година е одржана премиерата на драмата „Македонска крвава свадба“.

Драмата „Македонска крвава свадба“ е дело на Војдан Чернодрински, напишана на македонски јазик, која претставува најкомплетен драмски текст и во поглед на содржината и во поглед на уметничкиот дострел.Нејзиното дејствие е предадено преку петте чина во кои се проткајува приказната за тешкиот аргатски живот на македонскиот роб и идилата помеѓу овчарот Спасе и младата жетварка Цвета. 


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 1362 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Божиќни и новогодишни салвети

2020-01-04 00:09:00
Божиќни и новогодишни салвети
Во пресрет на празниците кои ни доаѓаат Божиќ и Нова година, како и во пресрет на многубројните зимски слави, имендени и родендени ви претставуваме интересни, декоративни и уникатни салвети, кои допол

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

16 Февруари

16 Февруари

Во 1979 година е роден италијанскиот мотоциклист Валентино Роси. 

© 2020 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус