8 април

08 април, 00:01

Во 1820 година, на островот Милос во Грција била пронајдена статуата која денес е позната како Милоска Венера.

Мермерната скулптура висока 2 метри е изложена во музејот Лувр во Франција и преставува едно од најпознатите дела на античките мајстори.

Се верува дека статуата ја претставува Афродита -  божица на убавината и љубовта.

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 2010 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

28 Мај

28 Мај
Во 1968 година во Мелбурн, Австралија, е родена мега популарната пејачка Кајли Миног, која пред да почне да се занимава со музика беше омилена ТВ актерка која се појавуваше во разни серии и филмови.
© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус