9 август

09 август, 00:01

Во 916 година починал Свети Климент Охридски, македонски светец, ученик на Светите Кирил и Методиј, основач на Охридската книжевна школа, учител, прв словенски епископ кој ја добил титулата Епископ Велички.

Свети Климент Охридски оставил големо книжевно богатство. Автор е на поучните слова „Св. Ѓорги”, „Св. Тома” и „Св. Антониј”, како и слова посветени на Богородица и Исус Христос.

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 665 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Септември

18 Септември

Во 1961 година е роден Џејмс Гандолфини, американски актер. Џејмс Гансолфини или познат како Тони Сопрано, по својата улога во телевизиската серија „Сопранови“.

© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус