Здравје, Природни лекови

Бананите се извор на здравје

31 август, 07:07

Најпопуларното овошје на светот, бананите кои потекнуваат од Малезија, денес ги има насекаде низ светот и сите луѓе имаат можност да уживаат во нивниот беспрекорен вкус.

Бананите се овошје кое изобилува со витамини, минерали  и растителни влакна и токму поради нивниот богат и здрав состав, доколку редовно и правилно се консумираат, претставуваат извор на здравје.

Кои се нутриционистичките факти за бананите?

Бананите се добар извор на витамин Ц, калиум и растителни влакна. 

Една банана има 15% витамин Ц, 11% калиум и 16% растителни влакна од дневните потребни количества. 

Витаминот Ц му помага на телото да оздрави и да се заштити од инфекции, а важен е и за апсорпција на железото, прави синтеза на сврзените ткива и помага во формирање на крвта.

Калиумот му помага на телото да ја одржи рамнотежата на течностите во крвта и ќелијните ткива. Тој е есенцијален минерал за синтеза на протеините и за градење на мускулите. Може да ги намали хипертензијата и ризикот од срцеви удари.

Бананите исто така содржат и големо количество витамин Б6 со што се обезбедуваат 20% од дневно препорачаните дози на овој витамин.
Витаминот Б6 е важен за синтеза на антителата во имуниот систем. Овој витамин исто така помага во метаболизмот на протеините, во формирањето на црвените крвни зрнца и во функционирањето на централниот нервен систем.

Бананите не содржат масти, холестерол или натриум, но содржат повеќе јаглехидрати од сите други овошја.
Телото ги согорува калориите од јаглехидратите побрзо и полесно отколку калориите од протеините и мастите.

Бананите не е препорачливо да се јадат на празен стомак, а ако се комбинираат со малку протеини помагаат во нормализирање на инсулинот во крвта. 

Ова драгоцено овошје кое е извор на здравје, нека стани задолжителна ужина на вашето секојдневно мени.


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 2136 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Божиќни и новогодишни салвети

2020-01-04 00:09:00
Божиќни и новогодишни салвети
Во пресрет на празниците кои ни доаѓаат Божиќ и Нова година, како и во пресрет на многубројните зимски слави, имендени и родендени ви претставуваме интересни, декоративни и уникатни салвети, кои допол

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

24 јануари

24 јануари
Во 1956 година, Министерството за народна просвета на Македонија ја одобри првата Граматика на македонски јазик од професор Круме Кепески, наменета како учебник за средните училишта.   &nbs
© 2020 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус