Убава наша, Репортажи

Белото Езеро на Шара – чудо на природата

19 јули, 06:33

Сместена во северозападниот дел на македонската земја, меѓу најголемите и највисоките планини во нејзините граници, Шар Планина крие извонредни природни богатства. Од десетиците планински глацијални езера ви го претставуваме бистрото Бело Езеро. 

На 2 280 метри надморска височина, Белото Езеро се протега на површина од 18 илјади метри квадратни. Негова главна карактеристика е кристално чистата вода во текот на целата година. 

Чистиот воздух, свежите температури и прекрасната глетка се причина плус да го посетите ова прекрасно место на нашата земја. 
Подгответе се за еден поинаков одмор и тргнете во потрага по природното богатство на Шар Планина наречено Бело Езеро.


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 6237 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


© 2024 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус