Позитива, Мисли

Битката наречена живот

08 декември, 09:18

„Сите битки во животот служат за да нè научат на нешто, вклучувајќи ги и оние кои ги губиме. Кога ќе пораснеш, откриваш дека честопати си ја бранел лагата, си се залажувал себеси или си пател за глупости. Ако бидеш добар воин, нема да се обвинуваш себеси за тоа, но не дозволувај твоите грешки да се повторуваат”.

Пауло Коелјо

 

Животот постојано нè води на чудни патишта, нè става во ситуации кои не ги разбираме, битки кои мора да ги водиме. Еден ден сме издигнати високо, наредниот сме долу.

Секој нов ден е нова битка, полна со предизвици, успеси и падови, а грешките кои притоа ги правиме се составен дел од нас, од животот.
Не срамете се од вашите грешки, учете од нив и бидете достојни воини во најголемата битка наречена живот.


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 2563 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Мај

18 Мај
Во 1872 година во селото Влахи, Мелничко, во Пиринска Македонија, денешна Бугарија, е роден Јане Сандански, еден од најистакнатите македонски револуционери, познат и почитуван војвода и одличен раково
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус