Благи кифлички со пиво

18 јануари, 08:46

 

 

 

 

 

 

Се меси мазно тесто од:
6 филџани пиво
5 филџани масло
1 печиво и
брашно по потреба

Откако убаво ќе биде измесено тестото, се одделуваат мали топчиња и се расукуваат во корички со дебелина од 1 см. Се оставаат да постојат 10 минути.

Потоа секоја коричка се расукува во поголема кора, се сече на 8 делови, на секој дел се става мармалад и се виткаат како кифлички.

Се печат подолго време на пониска температура.

250 гр. шеќер се растопува со малку вода. Во овој шербет се ставаат испечените и изладени кифлички а потоа се прпелкаат во 50 гр. мелени ореви или во шеќер во прав.


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 4766 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус