Здравје, Природни лекови

Чаеви кои пушачите мора да ги пијат

15 јуни, 06:54

Без да се задржуваме на штетата од пушењето која на секого му е добро позната, ќе се обидеме да ви помогнеме полесно да се откажете од цигарите и да ги прочистите дишните патишта.

Народната медицина нуди лек за секоја болест, а некои билки помагаат и за полесно откажување од пушењето.

 

 

Кантарионот и жен-шенот се чаеви кои треба да ги пиете доколку сакате да се откажете од пушењето. Состојките на овие чаеви ќе ви помогнат да истраете додека се обидувате да престанете со пушење, па дури и предизвикуваат гадење кое ќе го чувствувате по испушената цигара.

За сите оние кои активно пушат или пушеле долго време, се препорачува чај од неколку билки кои ќе ги прочистат дишните патишта. Овој чај е препорачливо да се пие континуирано.

Чај за дишните патишта
100 гр. лопен
100 гр. мајчина душица
100 гр. боквица

Измешајте ги трите билки, потоа земете 2 супени лажици од мешавината и прелијте ги со ½ литар зовриена вода. Оставете во поклопен сад 20 минути, исцедете и пијте по една шолја дневно, половина час по јадење. По желба засладете со мед.

Билките побарајте ги кај продавачите на тревки и чаеви, лопенот и боквицата и нам не ни се многу познати, но овие билки се одамна применети во медицината и се составен дел на многу сирупи наменети за пушачи и за чистење на дишните патишта.
Народната медицина одамна ги препорачува овие билки за лекување на дишните патишта.

Напомена: Трудниците, доилките и болните од рак не смеат да пијат чаеви кои содржат лопен!

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 6356 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

30 Ноември

30 Ноември
На денешен ден, во 1835 година е роден американскиот писател Семјуел Лангхорн Клемeнс, познат како Марк Твен.     
© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус