Чај од малина за трудници

24 август, 09:54

Малината одамна е позната како лековит плод, а чајот од листот на малината е еден од најдобрите чаеви за трудници.

Не содржи состојки кои предизвикуваат контракции на матката, па затоа е безбеден за трудниците.

Не само што ги намалува утринските мачнини, чајот од лист од малина помага и за спречување на спонтан абортус.

Се препорачува да се пие секојдневно, после третиот месец од бременоста, а добро е да се пие и по породувањето, за да се обнови ткивото на матката.

Чајот од лист од малина се препорачува и за лица кои страдаат од болести на непцата, воспалена слузокожа и воспалени крајници. За непцата се препорачува плакнење на устата со чајот.


Чај за трудници
1 супена лажица лисја од малина прелијте ги со зовриена вода и оставете ги во покриен сад околу 15 минути. Чајот се пие додека е топол.

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 6445 пати.

Коментари [1]

farmac.laborat.tehnichar

Listot od MALINA,povejke se koristi za jajcevodite no i za mazite,a poslem tretiot mesec popolezen e VIRAKOT za da ne se dojde do spontan abortus no i pred porajgaj za da doilkata ima povejke mleko ,zashto nishto nema pozdravo od majchinoto mleko,zashto denes seta detska hrana i HIPP sokchinjata se chist GMO pa zatoa od 2 godini natamu imame eden kup dechinja so KANCER na BELI DROBOVI.

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

27 Јули

27 Јули

На денешен ден во 1983 година е роден Горан Пандев, капитен на македонската фудбалска репрезентација. Својата фудбалска кариера ја започнува во ФК Беласица.

© 2021 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус