Мали кујнски совети

Сутлијаш

Сутлијаш
05 мај, 03:38

При варење на сутлијаш, шеќерот додадете го при крајот на варењето.

Миризба на зелка или карфиол при готвење

Миризба на зелка или карфиол при готвење
24 април, 03:33
Миризбата при готвење на зелка или карфиол ќе се намали, ако при варењето додадете малку лимонов сок.                                                       &n

Оцет и вода - замена за вино при готвење

Оцет и вода - замена за вино при готвење
16 април, 08:11

Ако при готвењето ви треба чаша вино, виното можете да го замените со мешавина од винска киселина и вода во која сте додале лажичка шеќер.

Магдонос

Магдонос
25 март, 00:22

Магдоносот содржи многу витамини и минерали и е еден од најздравите зачини.

Посна смеса за похована храна

Посна смеса за похована храна
26 февруари, 00:27

Наместо класичната смеса од брашно и јајца, за поховање може да користите и смеса од пиво, брашно и зачини по вкус.
 


НАЈПОПУЛАРНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

© 2019 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус