Мали кујнски совети

Немате некоја состојка за рецепт? Еве со што може да ја замените

Немате некоја состојка за рецепт? Еве со што може да ја замените
02 август, 00:54

Честопати се случува да заборавиме на некоја состојка или да немаме доволно количество, но тоа не е пречка да подготвиме вкусна храна.

Омекнете го стврднатиот маргарин

Омекнете го стврднатиот маргарин
11 јули, 00:04

Ако месите кифлички за кои ви е потребен растопен маргарин со кој треба да го премачкате тестото за кифличките да бидат помеки, а при тоа сте заборавиле навреме да го извадите маргаринот од фрижидер да омекне, не очајувајте бидејќи решение има.

Продолжете го рокот на траење на бананите

Продолжете го рокот на траење на бананите
29 мај, 01:25

Ако сакате бананите да ви траат подолго време, односно да купите поголема количина и секојдневно да ги консумирате, а при тоа да сте сигурни дека во нив се задржани сите хранливи состојки, тогаш послушајте го нашиот совет кој е многу ефикасен.

Како да проверите дали квасецот е расипан или не?

Како да проверите дали квасецот е расипан или не?
23 мај, 06:42

Свежиот квасец понекогаш има чуден мирис, иако рокот на траење не му е изминат. Ако се двоумите дали да го употребите, во чаша со жешка вода ставете малку од квасецот.

Како тестото побрзо да надојди?

Како тестото побрзо да надојди?
15 мај, 00:03

Кога месите тесто за кифли или за некое друго печиво и кога тестото треба да надојди а вие немате многу време да чекате, садот во кој се наоѓа замесеното тесто ставете го во друг поголем сад во кој ќе ставите топла вода.


НАЈПОПУЛАРНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

© 2019 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус