Моите рецепти - Здравје на мени

Колачи со ѓумбир

Колачи со ѓумбир
28 април, 06:17

Ѓумбирот како зачин многу благотворно дејствува на системот за варење и на одбранбениот систем, односно на вашиот имунитет. Неговиот малку лут вкус ја враќа рамнотежата на јадењата во кои доминира слаткиот вкус.

Вкусни солени мафини

Вкусни солени мафини
26 април, 00:01

Brunch ( brancheon ) е оброк кој се служи од раното претпладне сè до касно попладне , затоа што во себе обединува намирници кои можат да се конзумираат и за појадок и за ручек.

Салата за подобро варење

Салата за подобро варење
23 април, 00:01
Во овие убави празнични денови кога нашите трпези наликуваат на прекрасни лепези од јадења, ароми и бои кои го восхитуваат погледот, често се прашуваме КАКО ДА СЕ ОДОЛЕЕ на таа прекрасна убавина. Но токму тоа може да биде причина за некои тегоби кои можеме да ги почувствуваме после таа слатка конзум

ПРОСО – здрава житарка без глутен

ПРОСО – здрава житарка без глутен
17 април, 00:01

Житарка која нема глутен па можат да ја употребуваат оние што немаат таква толеранција, добро се вари, содржи повеќе железо во споредба со другите житарки.

Домашен леб од хелда – За здрава кујна мака нема

Домашен леб од хелда – За здрава кујна мака нема
07 април, 00:10

Предноста на правење на домашен леб е во тоа што го нема она дополнително што го има во лебот што го купуваме, а тоа се додатоците, адитивите кои се ставаат за да биде лебот потраен, да биде ЛАЖНО повкусен и што уште не.


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

4 Октомври

4 Октомври

Во 1883 - та година возот Ориент Експрес го започна своето прво патување.

© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус