На денешен ден

2 Септември

2 Септември
02 септември, 00:01

Актерката Селма Хајек е родена во 1966 година во Мексико, како ќерка на мајка која потекнува од Шпанија и татко од Либија.

1 Септември

1 Септември
01 септември, 00:02

Во 1957 година, во Хавана во Куба е родена популарната пејачка Глорија Естефан.

31 август

31 август
31 август, 00:01

Нашата златна девојка беше убедливо најдобра во дисциплината стрелање со воздушен пиштол.

30 август

30 август
30 август, 00:01

Во 1972 година е родена Камерон Дијаз, чарлиевиот ангел со необично широка насмевка.

29 август

29 август
29 август, 00:01

Талентиран пејач, текстописец, танчер, Мајкл Џексон е таткото на поп музиката, а неговото име е запишано во Гинисовата книга на рекорди како најпопуларниот забавувач на сите времиња.


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Мај

18 Мај
Во 1872 година во селото Влахи, Мелничко, во Пиринска Македонија, денешна Бугарија, е роден Јане Сандански, еден од најистакнатите македонски револуционери, познат и почитуван војвода и одличен раково
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус