Откритија

Бесмртна медуза

Бесмртна медуза
29 ноември, 05:38
Медузата Turritopsis nutricula или попозната како Turritopsis dohrnii е бесмртна. За прв пат е откриена на Карибите, но сега е распространета во водите на морињата и океаните низ речиси целиот свет. 

По 100 години пронајден дневник од трагичната експедиција на Антарктик

По 100 години пронајден дневник од трагичната експедиција на Антарктик
23 октомври, 01:48
Дневникот на Џорџ Левик, член на експедицијата на легендарниот капетан Скот, бил пронајден во мразот после цели 100 години.        

Историско откритие за Канаѓаните – брод по кој трагале 170 години!

Историско откритие за Канаѓаните – брод по кој трагале 170 години!
10 септември, 13:09

Откритието ја возбуди и израдува јавноста во Канада, особено поради фактот што земјата долги години безуспешно се обидуваше да ги лоцира исчезнатите бродови, а интерес за историското откритие покажа и Кралицата Елизабета Втора.

Бутна коска пронајдена на Марс?!

Бутна коска пронајдена на Марс?!
22 август, 12:33

Роверот Кјуриосити сними слика од бутна коска на површината на Марс.

Првите утрински сончеви зраци помагаат во намалување на тежината

Првите утрински сончеви зраци помагаат во намалување на тежината
09 јули, 13:07

Имено изложувањето наутро на сонце, изложувањето на телото на првите утрински сончеви зраци помага да се намали телесната тежина. 


Прва  «  1  2  3  4  5  » Последна

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

23 Јуни

23 Јуни

Во 1972 година во Марсеј, Франција, е роден светски познатиот фудбалер Зинедин Зидан.

© 2024 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус