Природни лекови

Тиквата – основа за лечење на најтешките заболувања

Тиквата – основа за лечење на најтешките заболувања
30 септември, 06:13

Семките од тиквата имаат значаен терапевтски ефект. Помагаат за уништување на цревни паразити, ги чистат крвните садови, го регулираат нивото на холестерол и ја стимулираат работата на бубрезите.

Знаеме ли сѐ за шипката?

Знаеме ли сѐ за шипката?
30 септември, 00:24
Иако шипката е препорачливо да се пие како чај, или да се консумира како свежо овошје во есен и во зима, може да се консумира и во овој дел од годината кога времето знае да биде ептен променливо, бидејќи покрај останатите лековити својства, шипката првенствено влијае врз подобрување на имунолошкиот

Супер здрави и вкусни зачини

Супер здрави и вкусни зачини
02 ноември, 08:10

Вкусните миризливи билки во облик на листови, гранчиња или зрнца го збогатуваат вкусот на храната, а во исто време го зајакнуваат организмот и го подобруваат здравјето.

Чај од малина за трудници

Чај од малина за трудници
24 август, 09:54

Малината одамна е позната како лековит плод, а чајот од листот на малината е еден од најдобрите чаеви за трудници.

Храна која помага во намалувањето на желудочната киселина

Храна која помага во намалувањето на желудочната киселина
28 јули, 07:24
Чувството на киселина кое се јавува после внесена храна е крајно непријатно и непосакувано. Настанува најчесто како резултат на храна која е непосакувана за желудникот и која истиот не може  да ја свари и преработи, па како желудочна киселина ја враќа назад во грлото и устата. 

Прва  «  1  2  3  4  5  » Последна

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

14 април

14 април

На денешен ден се навршуваат 17 години од смртта на Видое Подгорец, еден од најплодните македонски писатели, поет, романсиер, патописец и раскажувач.

© 2024 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус