Рецепти

Мрзлива палачинка

Мрзлива палачинка
13 април, 06:10

Палачинката може да се свитка како ролат, со фил од павлака, сирење, корнишони, шунка, или да се исече на парчиња и да се послужи со сирење.

 


 

Питулици

Питулици
11 април, 10:00

Одлични се за појадок или вечера, може да ги послужите со павлака и сирење, или благи, со мармалад или шеќер.

Кокосовки – ситни колачи за гурмани

Кокосовки – ситни колачи за гурмани
07 април, 05:50

Кокосовките се ммм.., чести „гости” кај екипата на Мој Портал:)

Кифли машнички

Кифли машнички
05 април, 05:37

Посната варијанта е исто така вкусна. Ги правите без јајца, наместо изварка, корите може да се посипат со ситно исечкан, запржен праз, со мали парченца суви пиперки, претходно омекнати во топла вода и исцедени, со маслинки...

Супа од моркови и павлака

 Супа од моркови и павлака
01 април, 05:19

Изненадете ги вашите најмили со малку поинаква супа:)


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Мај

18 Мај
Во 1872 година во селото Влахи, Мелничко, во Пиринска Македонија, денешна Бугарија, е роден Јане Сандански, еден од најистакнатите македонски револуционери, познат и почитуван војвода и одличен раково
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус