Рецепти

Солен кекс со мелено месо и печурки

Солен кекс со мелено месо и печурки
19 март, 08:32

Смеса за еден плех:

4 јајца
200 мл. јогурт
10 лажици брашно
1 печиво
200 гр. мелено месо (претходно запржено со исечкан кромид и зачини)
200 гр. сечкани печурки

Куглоф

Куглоф
12 март, 08:52

Смесата повторно убаво се бие додека се соединат состојките.

Динстано телешко со сос и пире

Динстано телешко со сос и пире
11 март, 06:08

Динстаното телешко со сос и пире е одличен и вкусен избор за неделниот ручек.

Обланда

Обланда
28 февруари, 07:52

Првата кора од готовите обланди се става наопаку и над неа се нанесува половина од вториот, кафеав фил. 

Бомбици со изварка

Бомбици со изварка
23 февруари, 07:40

Смесата убаво се меша, се меси и се прават бомбици.


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Мај

18 Мај
Во 1872 година во селото Влахи, Мелничко, во Пиринска Македонија, денешна Бугарија, е роден Јане Сандански, еден од најистакнатите македонски револуционери, познат и почитуван војвода и одличен раково
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус