Рецепти

Визитарски слатки

Визитарски слатки
21 февруари, 07:26

Во книжни капсули се става по малку од стопеното чоколадо, потоа, во чоколадото се става по едно топче и капсулата се дополнува со преостанатото стопено чоколадо.

Бајадера

Бајадера
16 февруари, 07:56

Смесата се дели на два дела. Во едниот дел се става 100 гр. стопено чоколадо и убаво се меша.

Бери-бери десерт

Бери-бери десерт
12 февруари, 09:15
  Состојки: 8 чаши мешани свежи јаготки и црно грозје 2 лажици ванилин шеќер

Ролат со мелено месо

Ролат со мелено месо
09 февруари, 07:08
Од добиената смеса се расукува кора која се става на намрсена фолија. Внатре во кората од месото, на средината, се редат варените јајца и кората се витка како ролат. Ролатот превиткан со фолијата се печи 1 час на 180 степени.

Варени ѓевречиња

Варени ѓевречиња
07 февруари, 08:30

Секое топче се сучи со рацете и се спојуваат краевите да се добие форма на мало ѓеврече.


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Мај

18 Мај
Во 1872 година во селото Влахи, Мелничко, во Пиринска Македонија, денешна Бугарија, е роден Јане Сандански, еден од најистакнатите македонски револуционери, познат и почитуван војвода и одличен раково
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус