Рецепти

Мазничиња од готови кори

Мазничиња од готови кори
27 март, 00:30
Секоја кора се премачкува со надојдената смеса. Се редат по три премачкани кори и на секоја трета кора, по целата површина се става изварка.  Кората се витка како ролат.

Супа со лук и коцкички леб

Супа со лук  и коцкички леб
15 март, 08:23

3-4  чешниња лук се варат додека да омекнат, се пасираат, па се враќаат во водата во која се вареле.

Француски палачинки

Француски палачинки
28 февруари, 00:02

Во подлабок сад ставете 2 јајца, 280 гр. брашно, ½ л. млеко и малку сол. 

Посни мафини

Посни мафини
13 февруари, 05:25
Состојки:  6 чаши брашно 6 чаши газирана вода  

Торта со вишни

Торта со вишни
29 јануари, 09:30

На сад за торта се става првиот пандишпан. Се филова пандишпанот со половина од крем филот од ванила, потоа врз него се ставаат 250 гр. исцедени вишни кои треба да се убаво измиени и претходно 1 до 2 часа да се отстоени во смеса од малку рум и едно пакетче ванилин шеќер.


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

6 Јуни

6 Јуни

Во 1799 година, во Москва е роден познатиот руски поет и основач на модерната руска литература, Александар Сергеевич Пушкин.

© 2023 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус