Рецепти

Ајвар со црни домати

Ајвар со црни домати
01 октомври, 00:02
Пиперките убаво се мијат, потоа се печат, се лупат, им се вадат семките, се цедат и откако убаво ќе се исцедат, се мелат во машина. Црните домати убаво измиени се печат во загреана рерна. Откако ќе се изладат, се лупат и се мелат.

Мармалад од црни сливи

Мармалад од црни сливи
03 септември, 14:28

Септември е месецот кога почнува да се подготвува зимницата.
За ајварот и лутенката можеби сѐ уште е рано, но за подготовка на мармалад, слатко или џем е вистинското време.

Медитерански залачиња

Медитерански залачиња
30 август, 11:06

Наместо класичната салата во чинија, ви го предлагаме нашиот рецепт за медитерански залачиња. Вкусот е ист, но затоа добивате декоративно сервиран зеленчук кој ќе предизвика воодушевување.

Коктел залачиња со спанаќ

Коктел залачиња со спанаќ
25 август, 06:43

Брзи за подготовка, одлични за семејни прослави или опуштени средби со пријатели, коктел залачињата со спанаќ се вкусни, а воедно и декоративни.

Полнети црни патлиџани

Полнети црни патлиџани
23 август, 00:03

Модриот патлиџан заедно со тиквичките се зеленчуци кои се актуелни во овој период од годината. По пазарите ги има во изобилие и токму поради тоа, нашиот денешен предлог рецепт одлучивме да биде со модри патлиџани.


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

19 Мај

19 Мај
Во 1962 година во САД, светски познатата пејачка Мерлин Монро, во чест на 45 - от роденден на тогашниот претседател Џорџ Кенеди, го испеа препевот на песната „Happy Birthday Mr. President”
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус