Занимливост

Легендата за Божиќниот венец

Легендата за Божиќниот венец
09 јануари, 13:10
Традицијата на поставување на новогодишни венци на вратите и во домовите потекнува од одамна.             

Волшебни снегулки

Волшебни снегулки
09 јануари, 13:04
Сте се запрашале ли некогаш како изгледаат снегулките, каква форма имаат, колку краци и како се распоредени?             &

Уникатно декорирани јајца

Уникатно декорирани јајца
11 април, 00:02

Велигденската еуфорија се чувствува насекаде, а расположението и пријатното чувство се видливи на лицата на сите кои го слават овој голем празник. 

Легендата за новогодишните лампиони

Легендата за новогодишните лампиони
03 јануари, 10:40
Црвени, златни, шарени, големи и мали, лампионите ја красат новогодишната елка и будат чувство на радост. Секој од нас со задоволство ја декорира елката и ужива во моментите кога се ставаат сијаличките и лампионите. Зошто лампионите ни приредуваат радост и задоволство?      

Легендата за новогодишниот чорап

Легендата за новогодишниот чорап
03 јануари, 07:03

Многу одамна си живеело едно сиромашно момче кое немало новогодишна елка. Се ближела Нова Година, а момчето било тажно бидејќи знаело дека Дедо Мраз ќе нема каде да му остави подароци. 


Прва  «  1  2  3  4  5  » Последна

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

23 Јуни

23 Јуни

Во 1972 година во Марсеј, Франција, е роден светски познатиот фудбалер Зинедин Зидан.

© 2024 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус