Здравје, Природни лекови

Цвеклото го намалува крвниот притисок

22 април, 08:44

Цвеклото, кое е голем извор на железо, помага и за намалување на крвниот притисок.

Според британските научници, доколку конзумирате по една чаша сок од цвекло на ден, ќе го намалите крвниот притисок. Тоа се должи на нитратите кои ги содржи ова растение кои ги прошируваат крвните садови и го подобруваат протокот на крв.

Од долгогодишните истражувања на благодетите од цвеклото, утврден е само еден недостаток. При секојдневно конзумирање сок од цвекло, урината ќе стане црвена.

Освен цвеклото, за подобра циркулација на крвта потребно е да конзумирате што повеќе овошје богато со нитрати.


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 3481 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

9 август

9 август
Свети Климент Охридски оставил големо книжевно богатство. Автор е на поучните слова „Св. Ѓорги”, „Св. Тома” и „Св. Антониј”, како и слова посветени на Богородица и
© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус