Позитива, Поучни приказни

Девоjчето и жарчињата

03 декември, 00:24

Една многу ладна зима во десет членото семејство на тригодишното девојче Марија огништето згаснало, нејзината мајка немала повеќе чкорчиња. Мајката го замолила девојчето да отиде до кај дедото Арсо кој живеел до нив и да ѝ даде неколку жарчиња, но немала лопатче за да ѝ го олесни носењето. Девојчето веднаш истрчало кај дедото.

„Дедичко, мајка ми ме испрати да ми дадеш неколку жарчиња.“

„Зошто ви се жарчињата?“- прашал дедото.

„Не ни останале жарчиња во огништето, а мајка ми немаше ни чкорчиња за да го запали огнот.“ - одговорило девојчето.

„А како да ти дадам жарчиња кога немаш ни лопатче?!“

„Дедичко јас ќе ги спојам дланките, а ти ќе ставиш малку пепел на нив, а на пепелта ќе ги ставиш жарчињата, така нема да ми жежи.“

Дедото зачуден од тоа што го слушнал, се насмевнал и го услужил малото девојче.

 

Запомнете: Учиме додека сме живи. Дури и од три годишно детенце можете да научите нешто ново.


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 4122 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

19 Мај

19 Мај
Во 1962 година во САД, светски познатата пејачка Мерлин Монро, во чест на 45 - от роденден на тогашниот претседател Џорџ Кенеди, го испеа препевот на песната „Happy Birthday Mr. President”
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус