Животен стил, Живеј квалитетно

Стручњаците советуваат: Eсента е идеална за љубов

30 септември, 05:34

Сигурно никогаш не би помислиле дека годишните времиња имаат некаква врска со љубовта, врските, страста и убавината, но неколку универзитети ширум светот спровеле истражувања чии резултати укажуваат на влијанието на годишното време.

Според истражувањата спроведени во Канада, Кина и Америка, есента е створена за љубов, а ваквото тврдење го поткрепуваат со следните заклучоци од нивните истражувања:


Есента е период во кој лачењето на машкиот хормон тестостерон е највисоко, а со тоа се зголемува и машкото либидо.


Токму во есен жените им изгледаат најпривлечно на мажите. Иако во овој период од годината женското тело е пополно, особено околу струкот, токму сега мажите наоѓаат голема привлечност кај понежниот пол. Високото ниво на тестостерон кај машкиот пол, како и потоплата облека која крие дел од недостатоците на женското тело се причините поради кои за мажите жените се најубави во есен.


Есента е створена за милување. Поради падот на температурата, на телото му е потребна топлина и токму во тоа лежи тајната поради која мажите обожаваат милување во овој период од годината.


Есента е идеална за нова врска. Летниот период е одличен за авантури и флертување, но есента влијае на човековата психологија, па со падот на температурата кај голем дел од луѓето се јавува желба за постабилна врска. Истражувањата покажуваат дека најголем дел од луѓето стапуваат во врска или се одлучуваат за брак токму во есен.


Толку многу причини да уживате во есента, да се вљубите, да ја освежите постоечката врска или да подарите веренички прстен.

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 3968 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Зимница – печени пиперки во тегла

2019-09-30 11:49:18
Зимница – печени пиперки во тегла

Рецептот е наменет за сите оние кои секоја есен ставаат печени пиперки во замрзнувач, во најлонски ќесички.

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

23 Октомври

23 Октомври

Во 1940 - та година во Бразил е роден Пеле, најголемиот фудбалер на сите времиња.

© 2019 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус