Здравје, Здрави навики

Храната со виолетова боја е извор на здравје

20 август, 06:24

Виолетовата боја не е вообичаена кога станува збор за храната. Многу малку природни производи имаат виолетова боја, но токму тие се вистински извор на здравје.

Нивната лековитост доаѓа од пигментот антоцијанин, моќен антиоксиданс неопходен за добро здравје.

Зеленчукот и овошјето со виолетова боја се богати и со флавоноиди – уште една неопходна состојка за организмот.

Благодарение на својот состав, храната со виолетова боја го штити срцето и крвните садови, одлично делува како превенција од рак, го подобрува помнењето и помага да се спречи предвременото стареење на организмот.


Црните патлиџани, црвената зелка, сливите, грозјето, смоквите, боровинките и капините се вистински избор на храна со виолетова боја.

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 513 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Салата за добра ноќ и витка линија и сок за добро утро

2014-02-24 06:32:00
Салата за добра ноќ и витка линија и сок за добро утро
Што има поубаво од добар сон и уште поубаво утринско будење. За да имате добар и мирен сон првиот предуслов е да НЕ ЈАДЕТЕ МНОГУ ДОЦНА за да може системот за варење да се одмори од целодневните активн
© 2014 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус