Позитива, Поучни приказни

Играта на две пеперутки

27 јули, 07:00

 

 

 

 

 

 

Две пеперутки беа вљубени една во друга. 

Еден ден додека си играа криенка, машката пеперутка предложи да играат нова игра. Условот беше: Утредента, оној кој ќе слета прв во цветот над кој штотуку надлетуваа ќе докаже дека го сака другиот повеќе. Женската пеперутка веднаш се согласи. 

Наредниот ден рано наутро, машката пеперутка слета до цветот и чекаше да се отвори за прв да слета во него. 
Конечно цветот се отвори, но...
Женската пеперутка беше умрела внатре. Таа останала внатре цела вечер, за утрото, штом тој ќе пристигне, да му каже колку многу го сака. 

Верувајте во љубовта на оној кој ве сака, без да барате доказ. 
Да љубиш значи да живееш!


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 3420 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

29 Октомври

29 Октомври

Во 1944 - та година, во Горно Врановци, велешко, излезе првиот број на „Нова Македонија” на македонски јазик.

© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус