Интересни декоративни салвети

20 јули, 10:16

Кога подготвувате важна вечера во вашиот дом или пречек на посебен гостин потрудете се салветите да изгледаат беспрекорно и интересно.

 

 

 

 

Така на пример направете роза од салвети. Земете една кафеава салвета и една темно црвена. Кафеавата салвета свиткајте ја прво во форма на квадрат, а потоа во форма на триаголник и со врвот на триаголникот ставете ја во чашата. Потоа и темно црвената салвета напаравете ја во форма на триаголник и врвот од салветата превиткајте го како на сликата. Салветата така поставена се витка во ролна од едниот до другиот крај. 

Dekorativni salveti

Розата ставете ја во средината на кафеавата салвета и ќе добиете одлична декорација.

Или, за да направите салвети како оние на главната слика земете бела салвета и направете ја во форма на квадрат. Потоа залепете ги или со хевталка зацврстете ги цветовите на бела платнена лента. На салветата во форма на квадрат свиткајте ги двата спротивни агли под неа и со лентата стегнете ја салветата при крајот. За крај само наместете ја салветата на чинијата и подготвени пречекајте ги своите гости.

Среќно! 


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 5818 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Вкусни бомбици со сирење и зденки

2020-01-09 00:02:00
Вкусни бомбици со сирење и зденки
Ако сте од оние луѓе кои сакаат да експериментираат со вкусови, тогаш сте на вистинското место, зошто нашиот денешен предлог рецепт е токму таков - експериментален, кој е добиен со мешавина од повеќе

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

17 Февруари

17 Февруари

Во 1981 година е родена американската старлета, бизнисменка и моден дизајнер Парис Хилтон.

© 2020 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус